Nowe trendy na rynku oświetlenia

Przygotowanie właściwego systemu opraw w zakładzie przemysłowym czy hali produkcyjnej jest samo w sobie skomplikowanym zadaniem, do którego przystąpić powinni jedynie specjaliści. Jednak kwestia staje się jeszcze trudniejsza, gdy zaczniemy zwracać uwagę na nowe trendy na rynku oświetlenia - zwracają one szczególną uwagę na potrzeby każdego użytkownika, a także dodatkowe udogodnienia, które kiedyś stanowiły drogie i niepotrzebne „wodotryski”. Obecnie stają się one standardem, co udowodniono między innymi podczas targów Light + Building w 2018 roku.

 

Przodują rozwiązania smart

Inteligentne technologie są wykorzystywane już we wszystkich aspektach naszego życia. Nic więc dziwnego, że znalazły się również wśród trendów na rynku oświetlenia. Przede wszystkim dotyczy to przemyślanego kontrolowania wszystkich opraw poprzez jeden panel. Jednak nie tylko - w lampach będą montowane dodatkowe udogodnienia, np. w postaci czujników ruchu i dymu oraz mechanizmów do regulowania temperatury barwowej świata, a także automatycznego dostosowywania się do pory dnia. Wygląda na to, że wszystko to będzie kontrolowane poprzez nowy protokół Bluetooth Mesh.

Dostosowywanie się do człowieka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie ma natężenie i barwa światła na zdrowie i komfort pracownika. Co więcej, zapotrzebowanie na określony charakter oświetlenia zmienia się wraz z porą dnia, a nawet pogodą. Nowoczesne oprawy będą musiały uwzględniać wszystkie te aspekty, aby zapewnić każdej osobie doskonałe warunki pracy. Tego rodzaju rozwiązania zyskują na większej popularności już na całym świecie, choć idea Human Centric Lighting znana jest w krajach skandynawskich od dawna.

Układy sterowania w oprawach

Zakłady przemysłowe, hale produkcyjne oraz biurowce często wykorzystują szafy sterownicze, do których podłączony jest cały system oświetlenia. Powoli jest to zamierzchłość, z której będzie korzystać coraz mniej przedsiębiorstw. Zamiast tego układy sterowania znajdą się bezpośrednio w obudowach opraw bądź w zasilaczach. Dużą rolę odegra również wspomniany wcześniej Bluetooth, który umożliwi sprawne, bezprzewodowe zarządzanie układem sterowania.