Jak zaplanować rearanżację oświetlenia hali przemysłowej, sportowej czy rekreacyjnej?

 

Właściciele hal stosujący dotychczas starsze technologie oświetleniowe, powinni rozważyć wymianę źródeł światła na LED. Te nowoczesne diody pod wieloma względami przewyższają świetlówki, oświetlenie halogenowe czy tradycyjne żarówki żarowe. W artykule wskazujemy, dlaczego rearanżacja oświetlenia jest taka ważna i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Oświetlenie hal produkcyjnych i przemysłowych powinno być dobrane w taki sposób, aby zapewnić zatrudnionym osobom komfortowe i bezpieczne warunki pracy. Halę należy oświetlić tak, aby sztuczne światło w jak największym stopniu odpowiadało naturalnemu światłu słonecznemu. Zwłaszcza nocą pracownicy fizyczni są narażeni na różnego typu niebezpieczeństwa związane ze słabym oświetleniem. Praca w późnych godzinach naraża ich bowiem na zmęczenie i spadek koncentracji. 

Jakie oświetlenie przemysłowe wybrać?


Oświetlenie przemysłowe wewnętrzne należy dobrać w taki sposób, aby światło rozchodziło się w sposób równomierny po całej powierzchni hali. Ważne jest także to, aby nie męczyło przesadnie wzroku pracowników, właściwie oddawało barwy, a także nie powodowało efektu migotania czy olśnienia. Oświetlenie nie powinno także wytwarzać sporego ciepła, co mogłoby negatywnie wpłynąć na przechowywany w magazynach towar, taki jak np. żywność. Najlepiej warunek ten spełnia przemysłowe oświetlenie LED. 


Dobierając źródła sztucznego światła do hali, należy również wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne. Przemysłowe oświetlenie LED zapewnia znaczące oszczędności, ponieważ wymaga niedużego zużycia energii. Dzięki temu firma może zauważalnie obniżyć koszty produkcji. Przedsiębiorca zdoła jeszcze bardziej zoptymalizować wydatki, jeżeli zdecyduje się na inteligentne oświetlenie LED przemysłowe. W tym przypadku system światła jest wyposażony w czujniki ruchu, co pozwala dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb pracowników hali. Diody LED cechują się ponadto dużą trwałością oraz bezawaryjnością. 


Oświetlenie sufitowe przemysłowe LED jest także rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wykorzystanie diod ledowych zwiększa również bezpieczeństwo pracowników, ponieważ nie zawierają one rtęci, ołowiu czy innych potencjalnie szkodliwych substancji. Warto również wyposażyć halę w zasilanie awaryjne, aby uniknąć przestoju w pracy na wypadek awarii sieci energetycznej. 

Jak dobrać oświetlenie do hal sportowych i rekreacyjnych? 


Oświetlenie hal sportowych powinno być dobrane z uwzględnieniem rodzaju sportu. Trzeba zadbać o to, aby sportowcy nie byli narażeni na ryzyko oślepienia podczas zawodów, co mogłoby wpłynąć na osiągane przez nich wyniki. Zarówno oświetlenie hal rekreacyjnych, jak i sportowych powinno również działać w taki sposób, aby pełny strumień świetny pojawiał się w krótkim czasie po załączeniu. Nie można sobie przecież pozwolić na opóźnienia w rozpoczęciu seansu, meczu czy innej imprezy sportowej.  


Sportowcy oraz kibice muszą mieć zapewnione takie warunki oświetleniowe, aby byli w stanie ocenić odległość od innych graczy, bramki, siatki, kosza czy przeszkody. Bardzo ważne jest także to, aby system oświetlenia hali był zabezpieczony przed uderzeniem piorunów, a także uszkodzeniami mechanicznymi, np. na skutek mocnego uderzenia piłki o oprawę lampy.