Nowoczesne instalacje w budownictwie - inteligentny budynek

W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się coraz częściej wyłącznie bądź w większości rozwiązania w pełni zautomatyzowane. Dlatego tak powszechny obecnie jest termin „inteligentny budynek”, który zachwalany jest przez fachowców, a nawet na amatorskich forach internetowych.


Jednak na czym tak naprawdę polega ta „inteligencja” obiektu? Otóż na zastosowaniu zróżnicowanych, nowoczesnych instalacji, których zadaniem jest samodzielne wykonywanie podstawowych czynności, zamiast mieszkańców czy użytkowników budynku.

Co można zautomatyzować?

Najkrótsza odpowiedź: prawie wszystko. Nowoczesne instalacje w budownictwie typu smart obejmują między innymi wentylację, ogrzewanie, alarm, oświetlenie, zarządzanie kotłami (zarówno spalaniem, temperaturą, jak i dodawaniem materiału opałowego), a także tak pozornie prozaiczne czynności jak rozsuwanie zasłon okiennych (przydatne w domach mieszkalnych). Istotne jest wyłącznie zamontowanie odpowiednich regulatorów, a także paneli sterujących - to właśnie przy ich pomocy użytkownicy będą mogli wybrać programy działania optymalne dla ich potrzeb, jak i wprowadzając na bieżąco dowolne zmiany.

Aby korzystać z zalet inteligentnego budynku, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową instalację elektryczną, dzięki której wszystkie zastosowane systemy będą mogły prawidłowo działać. Każda awaria i przerwa w dostępie zasilania będą wiązać się ze znaczącym ograniczeniem automatycznych funkcji - choć skutki takiego działania może zmniejszyć zastosowanie systemu zasilania awaryjnego.

Korzyści z inteligentnego domu

Bez wątpienia podstawową korzyścią jest wygoda. Czas spędzony na zarządzaniu światłem, ogrzewaniem, właściwym działaniem kotłów czy też na włączaniu i wyłączaniu alarmów można zdecydowanie przeznaczyć na realizację obowiązków służbowych czy prywatnych.
Dodatkową korzyścią są znaczne oszczędności finansowe - automatyczne instalacje mają za zadanie dobrać jak najbardziej optymalne warunki pracy. Mogą również samodzielnie wybrać program działania w zależności od zmieniających się warunków środowiskowych, co w rezultacie przekłada się na wspomniane oszczędności.